Čítanie s bábätkami. Aké knihy vybrať?

Čítanie deťom už od útleho veku je veľmi dôležité pre vývin ich gramotnosti, sociálnych schopností ale aj porozumeniu sveta. Aké knihy pre deti môžete zvoliť pre tých najmenších?

Viesť deti k čítaniu a vzbudzovať v nich vzťah ku knihám a literatúre je veľmi dôležité. Čítanie s bábätkami je skvelým spôsobom, ako nielen budovať vzťah so svojim dieťatkom, ale aj prispievať k ich vývoju. Už len samotnými obrázkami a počúvaním vášho hlasu sa dieťatko učí a vzbudzujete v ňom zvedavosť. Čítanie s bábätkami tiež pomôže vytvoriť vzor do budúcna a pomôcť tak v škole či v bežnom živote. Pri čítaní záleží aj na tom, aké knihy pre deti zvolíte. Formujú totiž vaše detičky už od malička a neskôr sa odzrkadlia v ich živote. Nepodceňujte silu kníh, fantázie a predstavivosti.

Obrázkové knižky

Čítanie s bábätkami je skôr o vizuálnej a zvukovej forme. Dieťa sleduje obrázky a počúva váš hlas. Aj preto v kníhkupectvách nájdete prevažne knihy v podobe obrázkových kartičiek, leporelá či knihy so zvukom. Ilustrácie sú v tomto veku veľmi dôležité, pretože rozvíjajú zrak dieťatka.. Po narodení bábätká vidia rozmazane. Dobrou voľbou sú čierno-biele obrázky, ktoré sú dostatočne výrazné, aby zaujali vyvíjajúci sa zrak bábätka.

Zvukové knižky

Čítanie s bábätkami môže byť doplnené o zvukové efekty. Knihy so zvukom sú skvelým spôsobom, ako dieťatko zaujať a tiež ho začať vzdelávať. Napríklad o tom, aké zvuky vydávajú zvieratká. 

Čítanie s bábätkami a úloha rodiča

Nie menej dôležité než to, aké knihy pre deti vybrať, je aj to, čo do čítania vkladá rodič. Čítanie s bábätkami je v podstate o hovorenom slove rodiča. Využívajte preto emócie a zmeny intonácie či hlasu pri čítaní. Tak podporíte sociálny aj emocionálny rozvoj dieťatka. Čítanie s bábätkami je tiež o vzájomnej blízkosti a dotyku. Vezmite si dieťatko s sebe a keď v knižke uvidíte napríklad tvár dieťatka, môžete poukázať na noštek a dotknúť sa nošteka vášho dieťatka.

Teraz, keď už viete, aké knihy pre deti vybrať, vytvorte si z čítania s vašim dieťatkom rituál, ktorý nielen posilní váš vzťah, ale dopomôže k rozvoju kognitívnych a sociálnych schopností a gramotnosti vášho bábätka.