Rozhodli ste sa vychovávať dieťa bilingválne?

children learnRozhodnutie dať dieťaťu do života toho viac a vychovávať, vzdelávať ho v dvoch jazykoch hneď od útleho detstva, zvažuje čoraz viac rodičov. Treba si však toto rozhodnutie veľmi dobre premyslieť a tiež zhodnotiť jeho výhody/ nevýhody ale taktiež dôvody, pre ktoré sme sa takto rozhodli.

Samozrejme ak sa nad tým zamýšľame len tak zhurta a ešte dieťa nemáte, zdá sa, že to celé môže mať len svoje výhody. Veď dať dieťaťu možnosť prirodzenej znalosti dvoch jazykov ho posunie vpred či už vo vzdelávaní ale aj v mnohých iných smeroch. Nie je však všetko také ľahké, ako sa zdá. Myslíte si, že predsa jeden z vás bude jednoducho rozprávať na dieťa cudzím jazykom a tam to končí? Mýlite sa. Kým Vaše dieťa zoberie školskú tašku do ruky, malo by mať v hlave jasne ukotvenú otázku jazyka, žiadny zmätok v hlave vštepovaný už od malička. To by mohlo byť viac na škodu ako na osoh.

Načo teda treba dbať pri takejto výchove dieťaťa? Ponúkame Vám v bodoch náhľad toho, nad čím by ste sa mali zamýšľať pred tým než sa takto rozhodnete.

  1. Ak sa rozhodnete, musíte byť neoblomní

Čo to znamená? Ide o to, že ak sa rozhodnete, že jeden z Vás takto s dieťaťom bude komunikovať, nemôže sa stať, že poľavíte a zo dňa na deň naň napríklad rozprávate v Slovenčine a potom zas naopak. Jednoducho tak vytvoríte jeden veľký zmätok. Je to ako s kuchyňou na mieru. Raz sa rozhodnete, že ju chcete, tak už je ju z daných priestorov je do iných napasovať ťažké.

 

  1. Najprv musíte dobre ovládať cudzí jazyk vy

Vaša slovná zásoba, gramatika a stavby viet musia byť správne. Keď už chcete učiť, mali by ste učiť po správnosti. Nie je to ľahké ako oprava mobilov v ktorom sa pokazí systém a vy ho jednoducho zanesiete do servisu. Systém učenia Vášho dieťaťa nenechávajte na náhodu.

  1. Vo všetkých situáciách

V cudzom jazyku musíte komunikovať aj keď ste s dieťaťom v kontakte s inými osobami, v rozličných situáciách.  A predovšetkým na úrovni svojho dieťaťa. Znamená to, že sa pripravíte na učenie riekaniek, básničiek, slovných hračiek atď.

a walk in the woods