Úprava fotografií je v digitálnej súčasnosti absolútne nevyhnutná. Mnoho začínajúcich fotografov sa práve za vetu, že dobré fotografie nepotrebuje retuš alebo úpravu sieťových prvkov fotky v strachu schováva. Perfektná fotka ide predsa vytvoriť aj bez Photoshopu. Je to to isté, ako keď sa mechanici vyhovárajú, že na opravu auta nepotrebujú zdvihák na auto. Vy si ale môžete gratulovať – urobili ste prvý krok k zlepšeniu vašich fotografických schopností. Grafický editor síce nezvládne urobiť zo zle komponovanej fotografie skvost, ale správne komponovaná snímka so správnym použitím svetla a dobrou myšlienkou vás môže posunúť na úplne novú úroveň.
Výhovorky začiatočníkov
Druhá najčastejšia výhovorka? ,,Jediný poriadny program na úpravu fotiek je Photoshop a na ten nemám peniaze. Začiatočníci, ktorí takto rozmýšľajú si často neuvedomujú, že na trhu existuje mnoho alternatív. Naviac u nich nemusíte tráviť zďaleka toľko času ako u profesionálneho Photoshopu a odvedú pre vás rovnakú službu. Nikto nehovorí, že sa k Photoshopu postupne nedopracujete s postupným zlepšovaním vašich fotografických schopností. A časom napríklad aj posunom na profesionálnu úroveň. Doslova vás vaša prax zdvihne ako zdvihák na auto.
4 najlepšie bezplatné programy pre úpravu fotografií:
Polarr
Platforma: Windows, Mac OS X, Linux, Android, iOs, BlackBerry
Cena: Zadarmo
Polarr je v súčasnej dobe jeden z najvyužívanejších fotografických editorov fungujúcich online, ktorý je možné zaobstarať bezplatne. Ide o praktický program s mnohými funkciami. Vhodný je ako pre začínajúcich, tak pokročilých nadšencov. Ak sa svoje snímky rozhodnete upravovať práve v ňom, neurobíte chybu (ani v prípade, že sa fotografovanie hodláte venovať profesionálne).
Poskytuje editačné nástroje a techniky na vysokej úrovni. Medzi ne patrí nastavenie teploty farieb, expozície, kontrastu, svetiel a tieňov, jasu, kanálov HSL, kriviek, vinetácia, miestnych úprav, vodoznaku aj podpisu a sieťových prvkov fotky. Sami vývojári priznávajú, že pri zostavovaní Polarru cielil skôr na skúsenejších a náročnejších užívateľov, a preto sa nemusíte strachovať, že vám Polarr prestane časom stačiť.
GIMP
Platforma: Windows, Mac OS X, Linux
Cena: Zadarmo
GIMP je profesionálny softvér pre úpravu fotografií. Ľahko ho stiahnete a nainštalujete do počítača – potom na vás čaká mnoho funkcií, medzi ktoré patrí retušovanie, klonovanie, skladanie snímok a ich vylepšenia, ale aj vstavaný správca súborov (nie je podobný adobovskému Bridge). Funguje skvele na platformách Mac, Windows i Linux. Výrobcovia si dali v tomto prípade záležať na formátoch fotografií – v GIMPu otvoríte akýkoľvek raw, jpeg aj mnoho ďalších obrázkových formátov.
FOTOR
Platforma: Windows, Mac OS X, Linux
Cena: Zadarmo
Fotor sa zo seba nesnaží robiť plnohodnotný editor pre úpravu fotiek, ale aj tak sa jedná o jeden z najznámejších bezplatných programov. Desktopovú verziu môžeme používať v úplne rovnakom rozsahu ako jeho online verziu.
Najobľúbenejšie medzi užívateľmi je ale funkcia High Dynamic Range (veľký dynamický rozsah), ktorý vám dovolí zlúčiť tri rôzne exponované snímky do jednej fotografie, v ktorej sa premietne to najlepšie z každej jednotlivej snímky (obľúbená technika krajinárskych fotografov). Ďalej môžete rýchlo aplikovať filtre alebo urobiť základné kozmetické retuše. Zmeny ide zároveň aplikovať hromadne – na niekoľko snímok naraz. Bohužiaľ chýba mnoho funkcií, ktoré nájdete v podobných (i bezplatných) softvéroch.
Paint.NET
Platforma: Windows, Mac OS X, Linux
Cena: Zadarmo
Pri prečítaní názvu sa vám na mysli možno vynorí maľovanie. A áno Paint.NET naozaj začínal ako online náhrada tohto svetoznámeho prográmu, ktorý nájdete na každom počítači. Paint.NET ale posunul maľovanie ešte oveľa ďalej a vďaka podpore vrstiev, efektov a celým radom ďalších nástrojov z neho robí jeden z najobľúbenejších editorov.
Napriek tomu, Paint.NET nestratil nič na svojej jednoduchosti, ktorá je zároveň jednou z jeho najväčších predností. Je rýchly a lacný, takže ideálny pre rýchle a jednoduché úpravy. Zároveň sa skvele vyplatí používateľom, ktorí chcú dodať svojim snímkam väčší šmrnc, ale zároveň nepotrebujú všetky funkcie davom pozláteného Photoshopu.