Hľadáte bývanie?

house of flat

Rozmýšľate nad osamostatnením sa? Chceli by ste rovno vlastné bývanie alebo je pre vás lepší prenájom? Alternatív je veľa a nemusí byť ľahké si spomedzi nich vybrať tú najvhodnejšiu pre vás. Na čo všetko treba prihliadať? Ako sa rozhodnúť a podľa čoho? V tomto článku sa pokúsime naviesť vás na to najideálnejšie rozhodnutie.

  1. Najdôležitejšie je rozhodnúť sa nad miestom bývania. Chceli by ste bývať v pokojnej atmosfére vidieku alebo vás priťahuje skôr žijúca energia mesta? Predstavujete si váš ideálny dom na kraji mesta alebo v centre všetkého diania? Pri výbere dediny zvážte to aká je jej dostupnosť do mesta. Alebo naopak to ako ďaleko od ľudí v srdci prírody je. Podľa toho, čo hľadáte, čo vám vyhovuje viac?
  2. Druhým kľúčovým rozhodnutím je výber domu alebo bytu.
  • Rozhodli ste sa pre byt? Panelákové sídliská majú svoje výhod, alebo ak vás odpudzuje predstava klasickej králikárni ale do domu sa vám nechce, nezúfajte. Krásny byty môžete nájsť v radových domoch v centre mesta alebo v krásnych historických vilách. Veľakrát majú zadný dvor so záhradou preto od bytu v centre mesta dostanete viac, ako by ste čakali.
  1. Viac sa vám pozdáva dom? V dnešných možnostiach sú varianty stavby domu skoro nekonečné. Môžete si vybrať z tehlových domov, drevostavieb, bungalovov či rôznych modulových domov. Taktiež je dôležité vybrať si spôsob stavby domu. Máte na výber dom na kľúč, hrubú stavbu či hobby verziu.
  2. Vec na ktorú netreba zabúdať je rozhodnutie, či ísť do kúpy vlastného domu alebo ísť radšej do podnájmu. Nájom sa väčšinou považuje za menej výhodný a vyhadzovanie peňazí do vzduchu, ale nie je to vždy také jednoznačné. Ak ste si istý miestom bývania choďte do vlastného. Ak však ešte neviete kam vás vietor zaveje, skúste na začiatok podnájom. Vždy je jednoduhšie zrušiť podnájom ako predávať dom s hypotékou.
  3. A čo nejaké špecifiká, ktoré sú pre vás dôležité? Občianska vybavenosť, blízkosť reštaurácií, kaviarní, či možnosti donášky jedla. Pre niekoho je dôležitá nonstop donáška alkoholu či pizze. Špecifiká sú rôzne aj keď sa niekomu môžu zdať banálne, ak sú dôležité pre vás, zistite si to dopredu.