Fotografujete? Špecializujte sa a možno zarobíte.

Fotografovanie sa stalo pre mnohých z nás koníčkom. V časoch digitálnej fotografie zažíva toto hobby veľký boom. Niektorí amatéri však časom dosiahnu profesionálnu úroveň a vtedy si kladú otázku, ako svoj koníček speňažiť. Jednou z možností je špecializácia na niektorú konkrétnu oblasť. Len ťažko sa „predáte“ ako fotograf na všetko. Vyberte si, čo vám ide najlepšie a skúste to ako špecialisti.

 

Špecializácia na cestovanie

Mnohí amatérski fotografi začínajú práve s fotkami z ciest a dovoleniek. Ak sa vám podarí prejsť na profesionálnu úroveň, táto oblasť vám dáva veľa príležitostí. O vaše diela môžu mať záujem cestovné kancelárie, noviny, časopisy, webové portály a podobne. Na druhej strane aj konkurencia je vysoká.

Špecializácia na jedlo a nápoje

Veľmi špecifickou oblasťou sú fotografie jedál a nápojov. Nie každý má to správne know-how a dokáže, aby mali fotky jednak potrebnú kvalitu, jednak takzvaný appetite appeal. Fotky tohto druhu preto neraz vyžadujú špeciálny food styling. Ak si však tieto zručnosti raz osvojíte, máte takmer vyhraté.

Špecializácia na techniku

Ďalšou výnosnou oblasťou, na ktorú sa môžete špecializovať, je technika. Nemáme pritom namysli iba automobily, tam je konkurencia privysoká. Skúste si nájsť svoju medzeru na trhu, napríklad pracovné náradie alebo súčiastky a komponenty ako diamantové kotúče. Uplatnenie nájdete pri tvorbe produktových katalógov alebo na e-shopoch.

Špecializácia na nábytok

Zaujímavé komerčné využitie fotografií ponúka aj nábytkársky priemysel. Ten sa bez kvalitných fotografií nezaobíde. Zvlášť to platí pre vizualizácie nábytku na mieru. Ak dokážete profesionálne nafotiť povedzme kuchyne na mieru, o zákazky by ste mali mať postarané.

Špecializácia na svadby a oslavy

Z úplne iného súdka sú fotografie z osláv či svadobné fotografie. Kto si aspoň raz neobjednal fotografa práve pri takýchto príležitostiach? Lenže pozor, takéto fotografie vyžadujú cit pre prácu s ľuďmi a talent na zachytenie tých správnych okamihov.

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z uvedených oblastí, odporúčame vám zostaviť svoje portfólio s najlepšími fotografiami. Niektoré z nich si vytlačte a rozdávajte ako prezenty, ideálne na to sú elegantné fotorámy. Pre fotografov je to tá najlepšia vizitka.