Maminka na plný úväzok

To, že je práca žien v domácnosti podceňovaná, to všetci už dlho dobre vieme. Teda aspoň my – všetky ženy, ktoré sú matkami. Muži a spoločnosť celkovo, sa na to začínajú postupne pozerať trošku inak. Ale aj tak prevažuje názor že ostať doma s dieťaťom nemá ďaleko od dovolenky. Veď stačí sa pozrieť na názov materská dovolenka. Myslím, že jeden z dôvodov, prečo tento názor v spoločnosti stále pretrváva je malá informovanosť o tom, čo všetko materstvo zahŕňa. Rozhodla som sa šíriť osvetu a tieto informácie zdieľať so svetom.

Materská dovolenka je čas, kedy matka ostáva doma s dieťaťom, v našej krajine je štátom finančne podporovaná tri roky. Teda neviem, či sa dá hovoriť o skutočnej podpore, ale nejakú almužnu dostane každá matka. Ako tieto tri roky vyzerajú, čo všetko mamička musí zvládnuť? Aj keď sa to nezdá v povolaní matka sa skrýva niekoľko profesií súčasne

• Pestúnka. Staráte sa o dieťatko deň noc. Kŕmite, prebaľujete, kúpete, obliekate, hráte sa s ním, chodíte na prechádzky, uspávate. Citlivo reagujete na jeho potreby a dávate mu nekonečnú lásku. Zabúdate na seba, hlavne nech má bábätko a neskôr dieťatko všetko, čo potrebuje.
  • Sestrička, či lekárka. Starostlivo sledujete jeho zdravotný stav. Utišujete bolesť, podávate obklady, lieky. Ste hore celú noc, len aby ste sledovali stav chorého dieťatka
  • Upratovačka. Staráte sa o perfektný poriadok v domácnosti.
  • Kuchárka. Staráte sa o teplé jedlo svojho dieťatka. Vyvárate kašičky, polievočky.
  • Výživová poradkyňa. Snažíte sa, aby sa malo dieťatko, čo najlepšie, preto sa zaoberáte aj zdravým stravovaním, kupujete len detský bio čaj a ekologické potraviny.
  • Neostáva vám nič iné len začleniť všade sa povaľujúce hračky do bytového dizajnu a pustíte sa do realizácie interiérov.

Takže, asi toľko k materskej dovolenke. Je dovolenka ten čas, keď ste šťastná, že si večer vládzete aspoň umyť zuby a aspoň raz za dva týždne to dajú aj vlasy? Potom súhlasím, je to skutočne „dovolenka“. Za tú radosť, ktorá vám vaše dieťatko vráti späť to však určite stojí!