Ako odsávať materské mlieko?

odsávačka na mlieko

Odsávanie mlieka je pre všetky mamičky dôležitou súčasťou samotného dojčenia bábätka. Materské mlieko je pre bábätká podstatnou a nenahraditeľnou výživou. Odsávačka na mlieko vám môže byť v mnohých prípadoch prospešná, práve preto by ste mali vedieť všetko potrebné ako súvisí s dojením a kedy je vhodné ju použiť.

Ako súvisí dojčenie bábätka s používaním odsávačky?

Pre všetky bábätká už je už od narodenia materské mlieko nenahraditeľnou stravou, avšak dojčenie nie je pre mamičky samozrejmosťou. Okrem toho, že dojčenie zahŕňa veľa emócií, celý proces  pomáha upevňovať a budovať vzťah matky a dieťaťa. Veľa žien má problém s rozbehnutím laktácie. Dôvody týchto problémov sú rôzne, môže ísť o nedostatočnú prax alebo stres z toho, že to nedokážu. Mamičkám sa často podarí naštartovať laktáciu až keď začnú odsávať mlieko odsávačkou. Dôvodom odsávania je aj dieťa, ktoré nedokáže sať z matkinho prsníka a vy mu musíte podať mlieko nejakou inou formou. Termosky pre deti umožňujú udržať teplotu ohriatého mlieka alebo iného detského pokrmu počas dlhej doby.

Čo ovplyvňuje potrebu odsávania?

Odsávačka na mlieko sa používa aj pri zvýšenej tvorbe mlieka, kedy je potrebné uvoľniť preplnené prsia. Práve vďaka nej si budete môcť vytvoriť zásoby pre bábätko na neskôr. Je vhodná aj v čase, keď nebudete môcť dlhodobo dojčiť kvôli nejakej chorobe, práci alebo odlúčení od bábätka. Ak sa chystáte odsávať mlieko nezabudnite na vhodné termosky pre deti, ktoré môžete použiť na mlieko. Termosky pre deti sú tiež vhodné pre inú tekutú alebo tuhú stravu.  

Akú odsávačku vybrať?

Skutočný priebeh dojčenia dokáže najlepšie napodobniť dvojfázová odsávačka. Prvá fáza odsávačky je stimulačná, pretože počiatočný rytmus satia stimuluje vylučovanie mlieka. V druhej fáze odsávačka pomalšie, avšak s väčšou intenzitou dostáva mlieko von z prsníka matky. Dvojfázová odsávačka na mlieko pracuje veľmi šetrne voči ženských bradavkám a prsnému tkanivu, sú vhodné na časté používanie, kedy potrebujete odsávať mlieko aspoň trikrát za deň.