Prečo nás hudba robí šťastnými?

Každému sa páči niečo iné. Iné to nie je ani pri výbere hudby. Ľudia majú rôzne povahové črty. O črtách povahy si viete prečítať v horoskope. Tiež si viete pozrieť denný, týždenný alebo mesačný horoskop, ktorý vám vie prezradiť, aké obdobie môžete podľa astrológov očakávať.  Určite mi dáte za pravdu, že v čase dovolenky si hudbu dokážeme vychutnať viac. Či už strávite týždeň pri mori alebo na chate, je súčasťou nášho života a robí náš život krajším. Predstavte si napríklad krásny penzión v Poprade, kde môžete stráviť romantický víkend a pozerať na krásu našich Tatier. Viete si taký krásny moment predstaviť v tichosti bez hudby?

Hudba je pre naše uši omnoho viac ako len potešenie. Ovplyvňuje našu myseľ, dušu a vytvára multisenzorický zážitok. Sila, ktorú môžu mať rôzne zvuky, je obrovská a ako každý hudobný fanúšik vie, jediná skladba môže okamžite ovplyvniť našu náladu.

Spája nás

Hudba je často spoločenská aktivita, ktorá nás môže navzájom spojiť spievaním, počúvaním a cítením emócií. Len premýšľajte o tom, ako vy a vaši priatelia reagujete, keď sa v rádiu objaví vaša obľúbená skladba. Texty a rytmy vytvárajú jedinečné spojenie. Hudba nás tiež približuje k hudobníkovi, najmä počas živého vystúpenia, a to prostredníctvom zážitku zo sledovania, počúvania a pocitu jeho vášne pre umenie.

Nastavuje náladu

Niektoré zvuky, tempo, texty a inštrumentálne aranžmány v nás vyvolávajú rôzne emócie. Pozitívna pieseň môže v našich mysliach vytvoriť pozitívnu energiu, zatiaľ čo pomalší rytmus môže naše mozgy upokojiť. Spôsob, akým hudba ovplyvňuje našu náladu, je jedným z hlavných dôvodov, prečo ju ľudia radi počúvajú!

Robí nás múdrejšími

Správne, hudba určite zvyšuje našu inteligenciu. Pre umelcov schopnosť hrať hudbu ďaleko presahuje talent, ale zahŕňa veľké množstvo inteligencie. Tí, ktorí sú hudobne naklonení, majú inú mozgovú chémiu ako ostatní. Počúvanie hudby, napriek tomu či ju hráte alebo nie, zvyšuje funkciu mozgu. Zlepšuje schopnosti myslenia, keď analyzujeme to, čo počúvame a nútime našu myseľ pracovať na dešifrovaní rôznych melódií a usporiadaní, rovnako ako uchovávanie informácií prostredníctvom čítania alebo myslenia.

Oživuje spomienky

Rovnako ako fotografia aj pieseň môže vyvolať špecifickú spomienku. Niektorí umelci nám pripomínajú naše detstvo, niektoré piesne naše dni na vysokej škole, niektoré kapely koncert, ktorého sme sa zúčastnili. Charakteristický zvuk každého hudobného žánru môže v našich mozgoch vyvolať spomienky. Hudba je skvelý spôsob, ako si zapamätať okamihy života.