Čo vlastne znamená byť finančne gramotný? Finančná gramotnosť v jednoduchosti znamená súbor schopností a znalostí, vďaka ktorým rozumieme financiám a môžeme s nimi správne zaobchádzať. Neexistujú na to presné definície a poučky, ale myslím, že intuitívne každý chápe, že vďaka finančnej gramotnosti skrátka rozumieme tomu, ako to vo svete peňazí chodí a nestratíme sa v ňom. Budeme schopní mať prehľad o našich financiách a ľahko sa vyznáme v tom, či nám tento mesiac zostanú peniaze na nový bazénový vysávačalebo to radšej odložíme na ďalší mesiac. Budeme chápať, že ak práve riešime nákup výbavičky pre dieťa, bude mať mantinel do postieľky prednosť pred novým mixérom do kuchyne a podobne.
Je dobré viesť k finančnej gramotnosti už aj najmenšie školopovinné deti. Nemusíte na to ísť nijak zložito a teoreticky, najlepšie sú vždy praktické skúsenosti. Ideálne je vymyslieť nejakú hru počas ktorej ani nebudú vedieť, že sa učia niečo nové. Veľmi dobrá je hra na obchod. Je skvelé to premyslieť do najmenších detailov. Napríklad môžete vybrať 4 recepty z rôzne drahých surovín, dať dieťaťu nejakú čiastku peňazí, ktorá síce nebude stačiť na všetky recepty, ale na nejaké áno a poslať ho do obchodu. Môže to byť len hra na „obchod“ ktorý doma vyrobíte, ale ak si trúfate, pošlite ho do toho ozajstného!
Ďalším výborným spôsobom ako deti priučiť finančnej gramotnosti je zúčastniť sa zážitkového workshopu v podobe takzvaných „mestečiek“, ktoré často organizujú rôzne mimoškolské a voľnočasové organizácie. Tieto mestečká sú v podstate vernou nápodobou toho, ako funguje svet dospelých. V mestečku sa zaregistrujete, nájdete si prácu, platíte za bývanie, stravu a dokonca aj platíte dane… Jednoducho skvelý spôsob!